Havayolu Taşımacılığı | Cmh Lojistik - Mersin - TURKEY

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığı özellikle önem arz eden her türlü malzemenin taşınmasında ciddi bir yere sahipken, tüm orta ve uzun mesafeli yerler için her türlü kargo eşyasının taşınabileceği ideal ulaştırma yöntemlerinden biridir.

Günümüzde insanların sahip olduğu olanakların gelişmesi ile birçok hizmete kolay ve daha az maliyet ile ulaşılabilir olması, etkisini havayolu taşımacılığında da göstermiştir. Her taşımacılık türü kendine göre avantaj ve dezavantajlar sunarken, havayolu kargo taşımacılığı sektörde daha ciddi avantajlara sahip bir taşımacılık yöntemidir.

Havayolu Taşımacılığı Nedir?
Genel anlamda insanların ve kargo ile taşınabilen eşyaların, genellikle orta ve uzun mesafeli yerlere başta uçak ve helikopter olmak üzere hava araçları ile taşınmasıdır.

Dünya her geçen gün küreselleşmekte, uzaklar artık hava araçları ile daha yakın konuma gelmektedir. İmalat ve buna bağlı ticaretin artık imal edilen ülke sınırları içerisinde kalmaması ve küresel bir ticaretin söz konusu olması, yüksek rekabet koşullarını da beraberinde getirmiştir. Geçmişte bu rekabet sadece ekonomik anlamda güçlü olan ülkeler arasında yaşanabilirken, günümüzde havayolu taşımacılığında maliyetlerin düşerek ulaşılabilir olması, orta ve hatta küçük ölçekli firmalarında küresel rekabete ortak olmasını sağlamıştır.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında büyük bir çıkış yapan havayolu kargo transferi, günümüzde ise bambaşka bir boyut kazanmış hem maliyet açısından hem de hızlı kargo teslimatı açısından birçok avantaj sunmaya başlamıştır.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?
Uçak ile kargo taşımacılığı, özellikle ticari alanda ciddi avantajlar sunmaktadır. Öyle ki bu avantajlar yerine göre karayolu taşımacılığı, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı gibi diğer yöntemlere göre daha fazladır.

Daha Hızlı Ulaşım
Uçak ile taşımacılık, diğer yöntemlere göre kıyaslanamayacak derecede çok daha hızlıdır. Kara yolu, Deniz ve demiryolu taşımacılığına göre havayolu taşımacılığı ile yapılan transferler, en az 5 kat daha hızlıdır. Bu nedenle özellikle acil ulaştırılması gereken kargolar, havayolu ile daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine ulaştırılabilmektedir.

Uzak ve orta mesafeli ulaşımda zaman konusunda ciddi bir avantaj sağlayan uluslararası havayolu taşımacılığı, uluslararası alanda hızlı kargo taşımacılığı arayanlar için en ideal taşımacılık şeklidir.

Havayolu Taşımacılığı Esnek Planlamaya İmkân Verir
Havayolu taşımacılığı diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha esnek bir planlama yapılmasını sağlar. Bu sayede esnek ihracat ve ithalat planlaması ile ürünlerin daha hızlı şekilde ihraç edilmesi sağlıyoruz. Ayrıca ithalatta da yine aynı şekilde bir esneklik söz konusudur. Kar marjını arttıran zaman dilimleri için havayolu taşımacılığı ile planlama yap.

Havayolu ile yapılan taşımalar daha esnek taşımacılık sistemi olması sebebiyle, alternatif diğer taşımacılık yöntemlerine göre gümrük ve taşıma prosedürlerinin daha kolay olması da uluslararası havayolu taşımacılığının avantajları arasındadır.

Küresel Pazara Açılmanın Kolay Bir Yoludur
Havayolu ile uluslararası taşımacılık yapmak, küresel pazara açılmanızı sağlayacak en kestirme yollardan biridir. Özellikle zamanın önemli olduğu sektörlerde, bu durum çok daha önemlidir. Zira son kullanım ömrü olan ürünleri, kısa sürede dünyanın bir başka ülkesine ulaştırabilirsiniz. Hatta taşımacılık esnasında özel önlemler alınarak, bu çok daha mümkün hale gelebilmektedir.